• Witamy na stronie Szkoły Podstawowej nr 16

Szkoła w Pniowcu została założona w 1882 r. jako szkoła chwilowa w zabudowaniach kupca i hutnika Antoniego Schmieschek, w Wielkim Pniowcu ( Gross Pniowitz): jednego pokoju i mieszkania dla nauczyciela składającego się z jednej izby i komory na strychu. Początkowo była to szkoła niemiecka. W roku 1892 rozpoczęto budowę obiektu szkolnego. Budowa była finansowana z pieniędzy okolicznych gmin oraz indywidualnych sponsorów. 16. kwietnia 1899 roku poświęcono ją, dalej wykonano boisko i posadzono drzewka, postawiono krzyż obok szkoły. Po zakończeniu I wojny światowej szkołę przejęli Polacy. Dzieci uczyło 2-3 nauczycieli w czterech oddziałach. Szkoła liczyła około 160-180 uczniów. Lata międzywojenne charakteryzują się dużą aktywnością Szkoły. W tym czasie powstaje Komitet Opieki nad ubogą dziatwą Pniowca. Organizował on zabawy karnawałowe, przedstawienia, z których dochód przeznaczono na pomoc biednym dzieciom i szkole. 27 września 1938 roku rozpoczęto prace nad przebudową i rozbudową szkoły. W tym czasie nauka była prowadzona w restauracji p. Hakuby i p. Burzyka. Prace ukończono 3 grudnia 1940 roku. W stanie surowym znowu została szkoła przekazana Niemcom.

Po II wojnie światowej lekcje rozpoczęły się już w roku szkolnym 1944/45. Przez rok kierownikiem Szkoły był Bolesław Darasz. Później przez ponad 20 lat kierował szkołą Nikodem Kuna. 16 kwietnia 1945 roku uruchomiono przedszkole, a 2 maja 1946 roku bibliotekę szkolną. Była to już szkoła siedmioklasowa. Latem w szkole organizowano kolonie letnie dla dzieci z Cieszyna i Chybia. Pomimo powojennej biedy organizowano wycieczki szkolne. W 1950 r. nastąpiła elektryfikacja Pniowca. W związku z tym w Szkole przeprowadzone były stosowne remonty, zainstalowano lampy, zakupiono radio. W 1959 zakupiono do Szkoły telewizor.

Dyrektorami Szkoły byli kolejno: Kazimierz Zakrzewski, Maria Bracik, Ewa Anisimowicz, Henryk Lebek, Maria Bracik, Henryk Lebek, Lidia Dziechciarczyk oraz Monika Nowak. Obecnie kieruje Placówką Gabriela Lebek. Pod koniec lat 70-tych szkołę wyposażono w instalację centralnego ogrzewania. W latach 90-tych wymieniono dachówki na dachu obiektu, rozpoczęto wymianę okien. Pomieszczenia szkolne są na bieżąco malowane i remontowane. W 1999r. przeniesiono do Szkoły Filię Biblioteki Miejskiej w Tarnowskich Górach, która była aż do 2017 r.. W 2005 r. utworzono Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2. W tym samym roku Szkoła wzbogaciła się o pracownię internetową. W 2010 r. zostały wyremontowane toalety. W lipcu 2011 r. wymieniono okna na korytarzach szkoły, zaś w sierpniu 2012 dokończono wymianę stolarki okiennej w całym budynku. W grudniu 2011 r. zostało oddane do użytku boisko wielofunkcyjne. Od 1 września 2017 r. szkoła na powrót jest szkołą ośmioklasową. W 2018 r. została przeprowadzona termomodernizacja szkoły z remontem kotłowni. Został zamontowany kocioł na pellet. 24. maja 2019 r. placówka obchodziła jubileusz 120 lecia wybudowania szkoły.

Szkoła uczestniczyła w wielu projektach, które wzbogaciły jej wyposażenie i podniosły jakość kształcenia. Placówka pełni rolę instytucji środowiskowej.

Do obwodu szkoły należą ulice: Borówkowa, Chemików, Edukacji, Narodowej, Jagodowa, Kanałowa, Okrężna, Poczty Gdańskiej, Rzeczna, Siwcowa, Szczytowa, Świerkowa, Westerplatte, Zakładowa, Żwirowa, Druha I. Sowy, Na glinkach, Jeżynowa, Malinowa, Truskawkowa.

Szkoła posiada:

-dobrze wyposażone sale lekcyjne,

-pracownię komputerową,

-małą salę gimnastyczną,

-boisko wielofunkcyjne

-bibliotekę,

-stołówkę dla uczniów

Szkoła gwarantuje:

-wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę pedagogiczną dbającą o wszechstronny rozwój ucznia poprzez nieustanne wzbogacanie swojego warsztatu pracy,

-zajęcia wyrównawcze dla uczniów mających trudności w nauce i uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,

-zajęcia pozalekcyjne,

-indywidualne konsultacje z uczniem i rodzicem,

-urozmaicone obiady.

Walory szkoły:

-wysoki poziom nauczania, potwierdzony wynikami na egzaminie ósmoklasisty,

-bezpieczna szkoła,

-wzajemne zaufanie i szacunek,

-bardzo dobra współpraca z rodzicami,

-rodzinna atmosfera w pracy,

-duże zaangażowanie szkoły w tworzeniu życia lokalnego,

-organizowanie imprez aktywizujących życie szkolne,

-promowanie zdrowego trybu życia i podnoszenie sprawności fizycznej poprzez wykorzystanie walorów środowiska,

-wycieczki krajoznawcze i rowerowe.

Zajęcia pozalekcyjne:

-kółko taneczne,

-kółko artystyczne,

-kółko teatralne,

-kółko przyrodnicze,

-kółko języka angielskiego,

-zajęcia sportowe na hali i basenie,

-nauka języka mniejszości narodowej - języka niemieckiego.

• Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2, Tarnowskie Góry, ul. Jagodowa 72
      • sp16@zsp2tg.pl , p23@zsp2tg.pl (Przedszkole 23)
      • tel. 32 284-17-00 (Szkoła nr 16) tel. 32 284-23-07 (Przedszkole 23)
      • ul. Jagodowa 72 42-609 Tarnowskie Góry 42-609 Tarnowskie Góry Poland